Mosiądzowie

Mosiądzowie

            Pięcioosobowa rodzina Mosiądzów przyjechała ze Lwowa do Jarosławia w lipcu 1945 r. Byli to: Julian, urodzony w Bołszowie wraz żoną Marią Joanną Mosiądz rod. Muszyńska, również urodzoną w Bołszowie, którą poślubił 16.10.1921 r. oraz dzieci, które przyszły na świat we Lwowie – Janina Maria, Danuta Julianna i Józef Ryszard. Nie było wśród nich syna, Tadeusza Stanisława, który został aresztowany przez NKWD i wysłany do obozu pracy w Donbasie. Zabrali ze sobą jedynie dokumenty, parę zdjęć i 20 przedmiotów użytku domowego.

            W Jarosławiu Mosiądzowie zamieszkali na Szwarcmanówce, a później przy ul. Polnej. Córka Janina, która wcześniej we Lwowie pracowała w Fabryce Żarówek „Osram”, później na poczcie, a następnie w szpitalu, po przyjeździe do Jarosławia była kierowniczką stołówki prowadzonej przez Rejonowy Związek Repatriantów. Pod koniec 1946 r. rodzina Mosiądzów, z wyjątkiem Danuty, wyjechała do Wałbrzycha. Tam dostała przydział na mieszkanie. Dzieci Marii i Juliana, za przykładem ojca, pracę zawodową związali z Polskimi Kolejami Państwowymi, podobnie jak później wnuki ze strony Janiny.

            Julian uczył się w szkole wydziałowej męskiej im. św. Floriana w Krakowie. Zachowały się świadectwa z drugiej i trzeciej klasy. W latach 1915-1918 służył w 18 pułku piechoty armii austriackiej we Lwowie jako kapral. W 1919 r. otrzymał stopień plutonowego wojsk samochodowych, zaś w książeczce wojskowej znalazł się zapis, że 14 maja 1923 r. został przeniesiony do rezerwy. Od 1919 r. pracował na Polskich Kolejach Państwowych we Lwowie, a następnie w Wałbrzychu. Maria nie pracowała zawodowo, zajmowała się domem i wychowaniem potomstwa. Niewiele mówiła o swojej rodzinie. Bardzo przeżywała przedwczesną śmierć matki, Katarzyny Muszyńskiej, zamordowanej przez banderowców. Nie mogła zrozumieć dlaczego i w jakich okolicznościach zaginął we Lwowie jej brat Jan, którego także po wojnie poszukiwano za pośrednictwem wszelkich możliwych organizacji międzynarodowych. Natomiast drugi brat, Michał, zamieszkał w gminie Trzemeszno, w powiecie gnieźnieńskim.

            Dzieci Marii i Juliana przyjęły Chrzest św. i Pierwszą Komunię św. w kościele pw. św. Elżbiety. Uczyły się w siedmioklasowej Publicznej Szkole Powszechnej im. św. Kazimierza we Lwowie. Danuta w 1944 r. ukończyła Państwową Szkołę Handlową Żeńską z polskim językiem nauczania we Lwowie i we wrześniu rozpoczęła pracę w piekarni jako księgowa. Ona jedna z rodziny pozostała w Jarosławiu, gdzie pracowała na stacji kolejowej PKP. Tutaj też w 1951 r. wyszła za mąż za Wacława Grymuzę.

            Maria i Julian cały czas żyli nadzieją, że wraz z bliskimi powrócą do swego domu. Wierzyli, że tzw. repatriacja, to tylko chwilowa zmiana miejsca zamieszkania. Pozostawili tam dorobek całego życia, a więc dom z przybudówką na Lewandówce, przy ul. Gajowej oraz działkę zakupioną w 1937 r., na której Julian, jako dobrze zarabiający kolejarz, planował wybudowanie kolejnego domu, aby zapewnić godne warunki życia dla rodziny. W 1960 r. Julian Mosiądz zwrócił się do Konsulatu Polskiego w Krakowie z prośbą o możliwość odwiedzenia rodziny pozostałej za wschodnią granicą. Zgodę otrzymał, ale była tam adnotacja, że może pojechać jako turysta, za pośrednictwem biura „Orbis”. Nigdy jednak ani on, ani żona i dzieci nie odwiedzili ukochanego miasta. Dopiero po transformacji ustrojowej pojawiła się możliwość wyjazdu do Lwowa, z której skorzystały dzieci Danuty. Córce udało się w 2013 r. odnaleźć dom rodzinny dziadków, porozmawiać z obecnym właścicielem i zrobić kilka zdjęć.

            W Jarosławiu osiedlili się również bracia i siostra Juliana wraz z rodzinami. Jeden z braci, Józef Leopold Mosiądz, urodzony w Lipicy Górnej, przybył do Jarosławia z żoną z Heleną Bogusz oraz córką Marią, urodzoną w Uhnowie.

            Drugi z braci, Władysław Stefan Mosiądz, urodzony w Lipicy Górnej, przyjechał z żoną Zofią Antoniną Karabanik, lwowianką. Ślub wzięli we Lwowie 25.04.1943 r. Do Jarosławia przybyli z synem Bogusławem Julianem, urodzonym we Lwowie. Kolejne dzieci urodziły się już w Jarosławiu.

            Starsza od Juliana siostra, Helena Karolina Mosiądz urodzona w Bołszowie, również zamieszkała w Jarosławiu wraz z mężem Ludwikiem Winiewskim oraz dziećmi, lwowianami: Marią Janiną, Czesławą Heleną, Ludwiką Marią, Stanisławem Henrykiem oraz Zofią Heleną.

 

Galeria: (zobacz)

Dokumenty: (zobacz)