Płachtowie

Michał i Maria Płachtowie z zawodu byli nauczycielami. Maria urodziła się w 1907 roku w Krowicy Samej, szkołę powszechną ukończyła w Przemyślu, po czym podjęła dalszą naukę w Seminarium Nauczycielskim w Jaworowie. Po zdaniu egzaminów w 1927 roku nabyła kwalifikacje do pracy w szkole. W 1928 roku otrzymała nominację na nauczycielkę tymczasową szkoły powszechnej w Kopytkowie w powiecie zdołbunowskim. Po kilku latach, gdy zdała egzamin praktyczny, została przeniesiona do szkoły II stopnia w Kobylni, w powiecie rówieńskim. Tam pracowała do roku 1937, po czym na własną prośbę trafiła do szkoły w Wielbownem w powiecie zdołbunowskim, gdzie nauczycielem był jej mąż Michał. Urodzony w 1903 roku w Michałówce w powiecie jarosławskim, w 1926 roku zdał egzamin dojrzałości w Państwowym Gimnazjum w Jarosławiu, po czym podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1929 roku otrzymał powołanie do czynnej służby wojskowej, z której został zwolniony w 1930 roku w randze podporucznika (ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty). W 1934 roku ukończył szkołę pedagogiczną (Państwowe Pedagogium) w Krakowie, zdobywając kwalifikacje do pracy w zawodzie nauczyciela. Pracował w Równem, Kobylni (wspólnie z żoną) i Wielbownem. Tam właśnie Marię i Michała Płachtów zastała wojna. Do czerwca 1941 roku obydwoje kontynuowali w miejscowej szkole pracę pedagogiczną.

Po zajęciu wschodnich ziem Rzeczypospolitej przez wojska niemieckie w 1941 roku, Michał Płachta otrzymał służbowe przeniesienie do Horyńca, gdzie polecono mu objęcie stanowiska kierownika tamtejszej szkoły. Wraz z nim wyjechała także żona z synem Jerzym. Przez dwa lata Płachtowie mieszkali w Horyńcu. Jak napisała w swoim życiorysie Maria Płachta: przez cały okres okupacji niemieckiej nie pracowałam w zawodzie nauczycielskim, gdyż władze prośbę mą załatwiły odmownie, motywując tym, że mój mąż pracuje jako kierownik szkoły.

W 1943 roku Michał Płachta odszedł z pracy w horynieckiej szkole i wraz z rodziną zamieszkał w Jarosławiu, gdzie przez ponad rok pracował jako pomocnik szofera w “Społem”. W grudniu 1944 roku został zmobilizowany i skierowany na front. Do domu powrócił szczęśliwie we wrześniu 1945 roku.

Od roku szkolnego 1945/46 Maria i Michał Płachtowie pracowali w szkole podstawowej w Jankowicach pod Jarosławiem. W 1951 roku Michał został mianowany podinspektorem szkolnym w Wydziale Oświaty Powiatowej Rady Narodowej w Jarosławiu. Do przejścia na emeryturę obydwoje związani byli z oświatą.