Piskorscy

Urszula (z domu Bartłomowicz) oraz Władysław Piskorscy pochodzili z Rawy Ruskiej w województwie lwowskim. Małżeństwem zostali w styczniu 1935 roku i zamieszkali na ulicy Narutowicza pod numerem 26. Pod koniec tegoż roku na świat przyszło ich pierwsze dziecko – córka Maria.

Władysław Piskorski z zawodu był masarzem. Wraz z teściem – Józefem Bartłomowiczem – prowadził w Rawie Ruskiej dobrze prosperujący zakład masarski, który zapewniał rodzinie życie na dość wysokim poziomie. Urszula Piskorska nie pracowała zawodowo, koncentrując się na prowadzeniu domu i opiece nad córką. Wolne chwile spędzała na fotografowaniu lub jeździe na nartach w porze zimowej.

Wybuch II wojny światowej przerwał dotychczasowe spokojne życie rodziny Piskorskich. Jak się miało okazać, największym zagrożeniem dla Piskorskich i innych Polaków mieszkających w Rawie Ruskiej okazali się nie okupanci (najpierw sowieccy, a później niemieccy), którzy zajęli miasto,
a dotychczasowi sąsiedzi – Ukraińcy. Szerzące się dookoła napady i mordy dokonywane przez banderowców skłoniły Urszulę i Władysława Piskorskich do podjęcia decyzji o opuszczeniu swego domu i miasta. Wraz z rodziną Bartłomowiczów pod koniec 1944 roku Piskorscy dotarli do Jarosławia, gdzie zakwaterowani zostali wspólnie w domu należącym do rodziny Trojniaków na ulicy Podzamcze. Tam spędzili kilka kolejnych lat swojego życia. Tam w 1947 roku przyszedł na świat ich syn Andrzej.

Władysław Piskorski w Jarosławiu otrzymał pracę w Przedsiębiorstwie Obrotu Surowcami Włókienniczymi i Skórzanymi. Z przybyłym z Kazachstanu teściem – Józefem Bartłomowiczem – dodatkowo zajmował się hodowlą i skupem zwierząt rzeźnych. W 1951 roku Piskorscy wraz z teściami przenieśli się do mieszkania na ulicy Słowackiego 11, gdzie mieszkali do końca swego życia. Władysław Piskorski zmarł w 1977 roku, a jego żona dożyła bardzo sędziwego wieku – zmarła w roku 2008. Obydwoje spoczywają na Nowym Cmentarzu w Jarosławiu