Nowosieleccy

        Pięcioosobowa rodzina Nowosieleckich składała się z matki: Marii (z domu Hetnarowicz) oraz czwórki jej dzieci – Michała, Stanisława, Antoniego i Szczepana. Mąż pani Nowosieleckiej – Jan (kolejarz), zmarł w czasie wojny. Nasilające się ataki banderowców sprawiły, że Maria Nowosielecka, w obawie o życie swoje i dzieci, w maju 1944 r. podjęła decyzję o ucieczce z rodzinnej ziemi w Zaszkowie (powiat lwowski). W ciągu dwóch godzin rodzina spakowała rzeczy osobiste oraz dokumenty  na wóz zaprzężony w dwa konie i opuściła dom. Następnie po przejściu linii frontu, Nowosieleccy trafili na ziemię jarosławską, gdzie w Pełkiniach otrzymali przydział na poukraińskie gospodarstwo rolne. W Zaszkowie nie pozostał nikt z ich rodziny.

       W Zaszkowie pozostawili duże gospodarstwo rolne oraz bydło. Pierwsze lata pobytu w Pełkiniach wspominają jako okres biedy – co było wspólne dla wielu ekspatriantów.

       Dopiero w 2014 roku przedstawiciele rodziny Nowosieleckich zdecydowali się na odwiedzenie ziemi swoichprzodków na Kresach.

 

 

Galeria: Brak.

Dokumenty: Brak

Wspomnienia: Brak