Łomnicka Maria
Maria Łomnicka – z domu Gajda, urodziła się w zamożnej rodzinie kupieckiej w Tarnopolu. Rodzice kładli nacisk na edukację swoich dzieci, starając się zapewnić odpowiednie wykształcenie każdemu z nich (Maria miała trzech braci). Pierwsze sześć klas gimnazjum Maria zaliczyła jako prywatystka w Państwowym Gimnazjum w Tarnopolu. Klasy siódmą i ósmą realizowała już jako stacjonarna uczennica w Prywatnym Gimnazjum Żeńskim, które ukończyła w 1922 roku i zdała maturę. Do szkoły tej wróciła kilka lat później już jako nauczycielka języka polskiego. W 1931 roku ukończyła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jeszcze w trakcie trwania studiów otrzymała posadę nauczyciela kontraktowego w Państwowym Gimnazjum Żeńskim w Tarnopolu.
Od 1 września 1931 r. pracowała w tym gimnazjum jako nauczyciel tymczasowy. Na podstawie zachowanych dokumentów wiadomo, że w 1939 roku była nauczycielką IV Państwowego Liceum i Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tarnopolu. Przez cały niemal okres okupacji była czynna zawodowo – uczyła w polskiej szkole w Tarnopolu, a dodatkowo prowadziła tajne nauczanie.
Jeszcze w trakcie studiów wyszła za mąż za absolwenta Politechniki Lwowskiej Władysława Łomnickiego, który niestety wkrótce zmarł. Maria Łomnicka nie wyszła już powtórnie za mąż, koncentrując się na pomocy swoim najbliższym – m.in. matce oraz bratowej i jej dzieciom, którzy w czasie okupacji przyjechali do Tarnopola ze Lwowa. Szczęśliwie wszystkim udało się przetrwać ciężkie bombardowania miasta oraz głód, który zaczął doskwierać coraz mocniej jego mieszkańcom. Gdy stało się jasne, że Tarnopol, podobnie jak inne ziemie wschodnie znajdą się poza granicami Polski Maria Łomnicka zdecydowała się ruszyć na zachód, gdzie już kilka miesięcy wcześniej udała się bratowa z dziećmi. W 1945 roku Maria Łomnicka wraz z matką oraz dalszą krewną – Marią Werber przybyły do Jarosławia. Opuszczając Tarnopol udało się zabrać ze sobą dokumenty, zdjęcia rodzinne, nieco sprzętów domowych i książki.
Od 1 września 1945 roku Maria Łomnicka podjęła pracę w Państwowym Liceum w Jarosławiu, w którym przepracowała do 1969 roku. Była cenionym i szanowanym pedagogiem, zarówno przez przełożonych, jak i przez młodzież.