Krzyworączka
Rodzina Krzyworączków żyła w niewielkiej wiosce o nazwie Świdnica w powiecie jaworowskim (woj. lwowskie). Źródłem ich utrzymania było gospodarstwo rolne, które wspólnie prowadzili. Świdnica zamieszkiwana była przez ludność polską oraz ukraińską, wiele było także mieszanych małżeństw – do takich należało także małżeństwo rodziców Michała Krzyworączki (matka – Maria – była właśnie z pochodzenia Ukrainką) oraz jego żony Marii (ojciec był Ukraińcem i sołtysem wsi Świdnica). Zgodne i spokojne życie mieszkańców wsi zostało zniszczone wiosną 1942 roku, kiedy coraz głośniej mówiło się o napadach banderowskich na polskie wioski. Niebezpieczeństwo zaczęło zagrażać także panu Michałowi, dlatego zdecydował się pojechać na zachód, by tam znaleźć bezpieczniejsze miejsce, w którym mogliby wspólnie zamieszkać. Początkowo Michał Krzyworączka zatrzymał się we wsi Łowce u pani Gdykowej, w zamian za pomoc w pracach rolnych. W 1944 roku, lub wiosną 1945 do pana Michała dołączyła jego żona Maria wraz z dwiema córkami: Józefą i Stefanią. Opuszczając rodzinny dom, pani Maria Krzyworączka nie zabrała ze sobą zbyt wielu rzeczy, ponieważ pozostały w Świdnicy teściowa wraz dwiema szwagierkami: Anną i Franciszką. Kobiety czuły się bezpiecznie, gdyż były Ukrainkami. Pani Maria zapakowała na wóz zaprzężony w jednego konia pościel, kołdry, którymi opatuliła dzieci oraz zabrała ze sobą krowę.
Jak podają dzisiaj zgodnie żyjące dzieci Marii i Michała Krzyworączków, Lutków, w którym ostatecznie osiedli został wybrany ze względu na bliskość do rodzinnych stron. Rodzina liczyła na to, że przyjdzie taki dzień, gdy wszystko się uspokoi i będą mogli wrócić do siebie.
W Lutkowie zostali bardzo serdecznie przyjęci przez miejscową ludność, otrzymali lokum po Ukraińcu, który opuścił te tereny – był to niewielki domek z jedną izbą, pozbawiony jakichkolwiek sprzętów. Szczególnie ciężko było w zimie, gdy temperatura mocno spadała w domu było bardzo zimno.
Po wojnie wielokrotnie Krzyworączkowie odwiedzali Świdnicę, swoich bliskich, którzy tam nadal żyli oraz swój dom rodzinny
Wspomnienia: Przejdź do wspomnień