Kotlińscy
Michał i Maria (z domu Kokoszka) Kotlińscy mieszkali do chwili wybuchu wojny w Sokalu. Rodzina Marii – Kokoszkowie – przybyła tam w 1919 roku jako rodzina osadników wojskowych. W 1934 roku Maria Kokoszka wyszła za mąż za Michała Kotlińskiego.
W Sokalu Kotlińscy żyli z rolnictwa, a dodatkowe dochody przynosił szynk prowadzony przez Marię Kotlińską. Powiększająca się o przychodzące na świat dzieci: Władysławę (1934), Romualda (1937) i Janinę (1940) rodzina żyła spokojnie i dostatnio. Niestety, wybuch wojny i zajęcie miasta przez Sowietów kompletnie zrujnowały życie mieszkańców Sokala – w tym także Kotlińskich.
Podczas dwóch akcji deportacyjnych w głąb Związku Sowieckiego, w lutym i kwietniu 1940 roku, wywiezionych zostało wielu mieszkańców miasta. Wśród nich był także Michał Kotliński oraz jego teść – Tomasz Kokoszka. Szczęśliwie Maria Kotlińska wraz z dziećmi uniknęła zesłania, gdyż uprosiła NKWD–zistę, aby jej i dzieci nie zabierali, gdyż była w dziewiątym miesiącu ciąży. Nie mogła jednak czuć się bezpieczna. Od zaprzyjaźnionej Ukrainki, której syn uczestniczył w aresztowaniach, dowiedziała się, że lada chwila zostanie wywieziona wraz z dziećmi. W tej sytuacji, nie zwlekając ani dnia dłużej, uciekła z Sokala. Postanowiła schronić się w Roźwienicy, skąd pochodziła jej rodzina. Przez krótki czas Maria zamieszkała w Zarzeczu na plebanii, a potem szczęśliwie dotarła do Roźwienicy.
Tymczasem na Syberii zmarł ojciec Marii – Tomasz Kokoszka, który nie przetrwał katorżniczej pracy i ciężkich warunków, w jakich się znalazł. Jego zięć – Michał Kotliński – w 1942 roku zgłosił się do tworzonej na terenie ZSRR Armii Andersa i z nią opuścił „nieludzką ziemię”. Brał udział w bitwie o Monte Cassino, a następnie wraz z innymi żołnierzami znalazł się w Anglii. Do Polski powrócił w lipcu 1947 roku. W Roźwienicy odnalazł swoją żonę i dzieci.
Dom, w którym zamieszkali Kotlińscy w Roźwienicy w porównaniu do tego, który zostawili w Sokalu, był ruiną. Ponieważ cały dobytek pozostał na Wschodzie, tutaj musieli zaczynać wszystko od początku. Na domiar złego Michał Kotliński przez pierwsze lata po powrocie był prześladowany przez nową „ludową władzę”. Zmarł w 1967 roku.
W Roźwienicy mieszka do dzisiaj rodzina Marii i Michała Kotlińskich. Wnuk – Tomasz Kotliński – od ponad dwudziestu lat jest wójtem Gminy Roźwienica.