Iłowscy

Maria i Bolesław Iłowscy wraz z synem Henrykiem przybyli do Jarosławia w 1944 roku z Podkamienia.         Maria – z domu Przytocka – urodziła się w Borysławiu w 1920 roku. Po kilku latach rodzice przenieśli się do Brodów i tam mieszkali już do chwili opuszczenia Kresów. W Brodach Maria ukończyła szkołę powszechną oraz średnią. Podczas okupacji niemieckiej, w 1942 roku, Maria wyszła za mąż za pochodzącego z Podkamienia podoficera wojska polskiego – Bolesława Iłowskiego. Przed wybuchem II wojny światowej Bolesław Iłowski służył w 43. Pułku Piechoty w Równem. Brał udział w kampanii wrześniowej, trafił do niewoli sowieckiej, z której udało mu się szczęśliwie zbiec.

Kiedy w styczniu 1944 roku Iłowscy otrzymali ostrzeżenie o grożącym napadzie banderowskim na Podkamień, podjęli decyzję o wyjeździe. Wraz z Marią i Bolesławem Iłowskimi oraz z ich kilkumiesięcznym synkiem Henrykiem Kresy opuściła także matka Marii – Antonina Przytocka z najmłodszym synem Zygmuntem. Jej mąż miał dołączyć później.
Iłowscy początkowo udali się do Strzyżowa, gdzie mieszkał starszy brat Marii –Stanisław Przytocki. Liczyli, że będą mogli wrócić do siebie, gdy więc nadarzyła się okazja wyjazdu, ruszyli w stronę Brodów. Niestety, wojskowy kierowca, który miał dowieźć ich na miejsce, nakazał im opuszczenie samochodu w Jarosławiu, który był dla nich zupełnie nieznany. Nie mieli tutaj ani rodziny, ani przyjaciół, u których mogliby się zatrzymać. Szczęśliwie spotkali znajomego z Brodów, który dotarł do Jarosławia już wcześniej. To właśnie on pomógł im znaleźć zakwaterowanie, a potem również pracę.

W 1958 roku do Jarosławia dotarła także Rozalia Iłowska – matka Bolesława, który zabrał ją do siebie, gdy została w Podkamieniu sama po śmierci męża.
W Jarosławiu musieli wszystko zaczynać od nowa. Dzięki ciężkiej pracy udało im się stanąć na nogi. W 1962 roku mogli zamieszkać we własnym, nowo wybudowanym domu, w którym do dziś mieszkają córki Marii i Bolesława Iłowskich: Lilianna i Marta.

W Jarosławiu Marię i Bolesława Iłowskich odwiedzał kolega ze szkolnych lat – Jan Wojewódka, polonijny działacz kulturalny, który w czasie wojny służył w jednym z polskich dywizjonów lotniczych w Wielkiej Brytanii. Tam też założył zespół muzyczny „Wesoła Czwórka Lotników”, który występował dla żołnierzy polskich stacjonujących na Wyspach Brytyjskich. Po wojnie wyemigrował do USA i trudnił się organizowaniem koncertów polskim artystom przybywającym za ocean.

W Jarosławiu zamieszkali także rodzice i młodszy brat Marii Iłowskiej – Przytoccy.
Bardziej szczegółowo losy rodziny Iłowskich i Przytockich, opisane przez Martę Iłowską znajdują się w zakładce „Wspomnienia”