Biesiadeccy

        Rodzina Biesiadeckich mieszkała w miejscowości Świtanów w powiecie sokalskim (woj. lwowskie). Pan Franciszek Biesiadecki był szewcem, a jego żona Aniela zajmowała się wychowywaniem dwójki dzieci – córki Józefy i syna Kazimierza, prowadzeniem domu, a czasami dorywczo podejmowała się prac polowych u sąsiadów. Rodzina posiadała przestronny dom, obok którego były zabudowania gospodarcze oraz pole uprawne. Wraz z nimi w Świtanowie mieszkali także  rodzice pani Anieli – Michał i Anna Czuchowie.        
         W kwietniu 1943 roku w obawie przed grasującymi w okolicy bandami UPA rodziny Biesiadeckich i Czuchów podjęły decyzję o ucieczce ze Świtanowa i poszukaniu nowego, bardziej bezpiecznego miejsca do osiedlenia się. Podobnie, jak wiele innych kresowych rodzin, mieli nadzieję, że wkrótce sytuacja uspokoi się i będą mogli wrócić do swej miejscowości i domów.  Dlatego też zdecydowali się na pobyt w Jarosławiu – stąd mieli blisko do Świtanowa. Ratując życie, nie mieli czasu by pakować swój dobytek – zabrali jedynie dokumenty, nieco pościeli i odzież, którą mieli na sobie. 

         Po zakończeniu wojny Biesiadeccy mieli możliwość wyjazdu na Kresy i odwiedzenia Świtanowa. Wśród cenniejszych pamiątek, które znajdują się w posiadaniu rodziny jest obraz Matki Boskiej Sokalskiej.

 

Nagranie przedstawiające losy rodziny Biesiadeckich: