Besterowie

Roman Bester urodził się w 1907 roku w Pawłosiowie pod Jarosławiem. W 1927 roku po zdaniu matury w Gimnazjum w Jarosławiu wyjechał do Lwowa, gdzie dwa lata później rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Po ich ukończeniu w 1934 roku nie podjął jednak pracy jako prawnik, lecz jako wielki pasjonat kolejnictwa został pracownikiem kolei – początkowo we Lwowie, a później w Drohobyczu i Borysławiu.

Podczas studiów poznał swoją przyszłą żonę – Olgę Faryniak, u rodziców której wynajmował stancję. W 1935 roku w kościele św. Anny odbył się ich ślub, po którym młodzi zamieszkali wraz z teściami na ulicy Szeptyckich 10. Dwa lata później, w 1937 roku, na świat przyszedł ich pierwszy syn – Aleksander. Do Romana Bestera dołączył we Lwowie jego młodszy brat – Józef, który swoją karierę związał z wojskiem.

Po zajęciu Lwowa przez Niemców w 1941 roku Roman Bester wraz z żoną Olgą oraz synkiem Aleksandrem opuścili miasto, udając się naprzód do leżącego pod Jarosławiem Szówska, a następnie do Jarosławia. Tutaj w 1944 roku urodził się ich drugi syn – Roman junior, późniejszy prezydent Torunia. Do Pawłosiowa powrócił także Józef Bester. We Lwowie pozostali rodzice Olgi – Faryniakowie.

W Jarosławiu Roman Bester już w 1945 roku włączył się w działalność Jarosławskiego Klubu Sportowego – piłka nożna, obok kolejnictwa, była jego drugą wielką pasją. Jeszcze we Lwowie w 1934 roku został działaczem sportowym związanym z najbardziej znanymi klubami: Pogonią i Lechią. Został kierownikiem pierwszej drużyny piłki nożnej, a później także prezesem klubu. Swoją pasję musiał godzić z pracą zawodową. Przez wiele lat był dyrektorem handlowym w WPHS. Na emeryturę przeszedł w 1973 roku, pozostając nadal czynnym działaczem Jarosławskiego Klubu Sportowego. Zmarł w 1984 roku i spoczął na Starym Cmentarzu.