Łowicka Maria
Maria Łowicka (nazywana przez bliskich Marylką) urodziła się i dorastała w Stryju, gdzie ojciec zatrudniony był na kolei jako maszynista. Matka – także Maria – nie pracowała zawodowo, zajmując się prowadzeniem domu oraz wychowaniem dzieci. Jako kilkunastoletni chłopiec zmarł Kazimierz Łowicki – brat Maryli. Ta tragedia mocno odcisnęła się na życiu całej rodziny.
Państwo Łowiccy mieszkali w Stryju w niewielkim domu należącym do siostry pani Marii Łowickiej – Zofii Wall.
Maria (Maryla) Łowicka po ukończeniu gimnazjum w Stryju podjęła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, zdobywając tytuł magistra i prawo do podjęcia pracy jako nauczycielka historii. Przez pierwsze dwa lata po ukończeniu studiów pracowała w szkole w Stryju jako pomoc nauczyciela, bez pobierania wynagrodzenia. Dopiero później otrzymała stałą, płatną posadę.
Po wybuchu wojny i zajęciu miasta przez wojska sowieckie straciła pracę, a poziom życia całej rodziny uległ bardzo znacznemu pogorszeniu. W tym trudnym okresie wsparcia stryjskiej linii Łowickich udzielali krewni z Jarosławia – rodzina brata pana Łowickiego. Do nich to właśnie postanowiły przenieść się panie Łowickie po śmierci głowy rodziny – Feliksa Łowickiego. Nastąpiło to prawdopodobnie na początku 1944 roku. Do Jarosławia przybyła także wspomniana powyżej Zofia Wall. Opuszczając Stryj, kobiety zabrały ze sobą nieco mebli, rzeczy osobistego użytku, dokumenty i pamiątki rodzinne. W Jarosławiu zamieszkały wspólnie z rodziną stryja w mieszkaniu na ulicy Kraszewskiego.
Po wyzwoleniu Jarosławia i uruchomieniu miejscowych szkół Maria Łowicka otrzymała posadę nauczycielki historii i geografii w Gimnazjum i Liceum Żeńskim im. J. Słowackiego, a następnie w I Liceum Ogólnokształcącym, w którym pracowała do chwili swojej śmierci w 1965 roku.