Melińska Izabella

Izabella Melińska urodziła się w 1912 roku we Lwowie w rodzinie inteligenckiej, o patriotycznych i niepodległościowych tradycjach, której członkowie brali udział m.in. w Powstaniu Styczniowym. Ojczymem Izabelli był profesor Politechniki Lwowskiej, który często zapraszał do domu studentów, z którymi prowadził burzliwe dyskusje . Izabella, jak na pannę z dobrego domu przystało, odebrała bardzo staranne wykształcenie. Była absolwentką Prywatnego Instytutu Kształcenia Gospodarczego Kobiet w Snopkowie. Wiele pracy włożyła w tworzenie kół gospodyń wiejskich w województwie stanisławowskim. Przed wybuchem wojny wyszła za mąż i wspólnie z mężem wyjechała na Huculszczyznę, aby badać tamtejszą kulturę. Niestety małżeństwo to nie przetrwało próby czasu.

Kiedy w 1941 roku Niemcy zajęli ziemie wschodnie, Izabella Melińska trafiła do obozu pracy SS Wolfen Kreis Bieterfeld. Tam przeżyła dzięki temu, że szyła i naprawiała lalki – kukiełki nazywane w języku niemieckim Casperle. W fachu tym osiągnęła wielką biegłość, co przekładało się na coraz więcej zamówień od obozowych strażników. To pozwalało zdobywać dodatkowe racje żywnościowe.

Kiedy w 1945 roku obóz został wyzwolony przez wojska amerykańskie, Izabella Melińska nie mogła powrócić do Lwowa. Zamieszkała na krótko w Katowicach, gdzie otrzymała posadę w tworzonym właśnie Teatrze Lalek “Czar”. Nie miała jednak szans długo tam popracować – nowa komunistyczna władza uznała ją za element wrogi. Melińska otrzymała tzw. “wilczy bilet” i musiała opuścić teatr i Katowice. Skierowano ją do pracy w Rzeszowie, lecz ona wybrała Jarosław, gdzie zamieszkała u dalszej rodziny.

Od początku swego pobytu tutaj zaangażowała się w działalność kulturalną – po pracy z Zakładach Mięsnych, zaczęła  organizować amatorski  teatr kukiełek “Kacperek”, który w krótkim czasie stał się znany nie tylko na Podkarpaciu, ale także w stolicy. To spowodowało, że po czterech latach istnienia teatru w Jarosławiu, został on w 1957 roku przeniesiony do Rzeszowa, dając początek dobrze znanemu Teatrowi “Maska”.

Izabella Melińska pozostała w Jarosławiu, nadal aktywnie działając w sferze kultury. Niezwykle ceniona i szanowana, wiodła skromne życie w niewielkim domku, który często był miejscem spotkań angażującej się w działalność konspiracyjną młodzieży. Coraz mocniej zaczęła podupadać na zdrowiu. Zmarła w Jarosławiu w 1993 roku, spoczywa na Nowym Cmentarzu.