Hamkało
Pan Michał Hamkało z żoną Tacjanną, córką Anną oraz trzema synami: Mikołajem, Stefanem i Stanisławem mieszkał we wsi Ottyniowce w powiecie bobreckim. Kiedy nasilały się mordy dokonywane przez członków band UPA na polskiej ludności, pan Michał został ostrzeżony przez sąsiadów o grożącym jemu i jego rodzinie niebezpieczeństwie. W tej sytuacji 10 maja 1944 roku podjął decyzję o opuszczeniu rodzinnej miejscowości i wraz z synami przedostał się na zachód. Początkowo zatrzymał się w Mielcu, a następnie dotarł na ziemię jarosławską, gdzie w Laszkach otrzymał gospodarstwo rolne, na którym gospodarował. Żona wraz z córką zdecydowały się na pozostanie w Ottyniowcach.
O wyborze ziemi jarosławskiej jako nowego miejsca osiedlenia zadecydowała bliskość w stosunku do nowej granicy, co miało pomóc po zakończeniu wojny w szybkim powrocie do swojego poprzedniego miejsca zamieszkania. Uciekając z domu, rodzina zabrała część dokumentów, zdjęć rodzinnych oraz rzeczy osobistych.
Po ukończeniu studiów, w Jarosławiu osiadł Stefan Hamkało, który podjął pracę nauczyciela, a następnie został dyrektorem jarosławskiego liceum. Natomiast jego brat Mikołaj został zatrudniony na kolei. Tragicznie zginął trzeci z synów p. Michała – Stanisław.
Dopiero na początku lat 50 -tych XX w. Stefan Hamkało odwiedził Ottyniowce, gdzie spotkał się z matką i siostrą. Później jeszcze wielokrotnie miał okazję wyjeżdżać na Wschód i spotykać się z mieszkającymi tam bliskimi.