Święciccy

Bronisław Święcicki pochodził ze Lwowa. Po odbyciu służby wojskowej w marynarce wojennej poślubił pochodzącą z Wilna  Olgę Kaszczuk. Młodzi małżonkowie zamieszkali w Sokalu, tam na świat przyszli synowie: Julian i Mieczysław.

W 1944 roku Święciccy opuścili Sokal i wagonem podłączonym do składu przewożącego rannych żołnierzy niemieckich dotarli do Jarosławia, a następnie do  Malenisk, gdzie spędzili kilka miesięcy, po czym przeprowadzili się na stałe do Jarosławia. Początkowo zamieszkali w niewielkiej stróżówce, potem dostali przydział na mieszkanie na ulicy Grunwaldzkiej.

Bronisław Święcicki, który na kilka miesięcy wyjechał na Ziemie Odzyskane, dołączył do rodziny w Jarosławiu, tutaj ukończył kursy pedagogiczne i otrzymał posadę nauczyciela w jednej ze szkół podstawowych. Jego żona Olga zajmowała się handlem. Już w Jarosławiu urodziła się córka – Romualda.

Dzieci po ukończeniu w Jarosławiu szkół średnich wyjechały z miasta. Julian z dyplomem inżyniera osiadł w Szczecinie, Romualda – absolwentka medycyny – początkowo pracowała w jarosławskim szpitalu, później wyjechała na stałe do Kielc, a Mieczysław, absolwent Technikum Budowlanego oraz Szkoły Muzycznej,  w 1958 wyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął studia w Wyższej Szkole Muzycznej. Wspólnie z grupą przyjaciół, do których należał m.in. Piotr Skrzynecki założył słynny krakowski kabaret “Piwnica pod Baranami”. Mieczysław Święcicki znany był jako jeden z najznakomitszych wykonawców rosyjskich ballad i romansów, nazywany “Księciem nastroju”. W 2016 roku otrzymał zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Jarosławia. Zmarł nagle w Krakowie w lutym 2018 roku i spoczął na Cmentarzu Rakowickim.

Jego rodzice, Olga i Bronisław Święciccy, spoczywają na Nowym Cmentarzu w Jarosławiu.