Skobyłkowie

Jan Skobyłka zanim 31 lipca 1921 roku poślubił pochodzącą z Tadani (pow. KamionkaStrumiłowa) Józefę Diakowską zapisał się jako dzielny żołnierz Legionów Polskich (walczył w 2. plutonie 6. kompanii). 3 sierpnia 1916 roku został ranny w czasie ostatniej bitwy Legionów nad rzeką Stochód (bitwy pod Rudką Miryńską i Sitowiczami).

Józefa i Jan Skobyłkowie początkowo mieszkali w Tadaniach, skąd przeprowadzili się do Lwowa i zamieszkali w budynku Dyrekcji Kolejowej, gdyż Jan był kolejarzem. Jego żona zajmowała się domem oraz opieką nad trzema synami: Henrykiem (1922), Zbigniewem (1926) i Alfredem (1933).
Podczas bombardowania Lwowa we wrześniu 1939 roku na Placu Uniwersyteckim zginął trzynastoletni Zbigniew. Najmłodszy Alfred znalazł się natomiast w Kamionce Strumiłowej, tam 1 września 1941 roku rozpoczął naukę w Polskiej Publicznej Szkole Powszechnej. Po ukończeniu pierwszej klasy wrócił do Lwowa i wspólnie z rodzicami i starszym bratem Henrykiem w 1943 roku przybył do Jarosławia. Tutaj Jan Skobyłka, podobnie jak we Lwowie, pracował na kolei.

Najstarszy z synów – Henryk – po zdaniu matury wyjechał na studia do Gliwic, gdzie ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską. Ożenił się z pochodzącą z Jarosławia Ireną Morawiecką, z którą doczekał się dwóch córek: Jadwigi i Anny. Do końca życia pozostał w Gliwicach. Zmarł w 2012 roku.

Inaczej potoczyły się losy najmłodszego z synów Józefy i Jana Skobyłków – Alfreda. W Jarosławiu ukończył Szkołę Powszechną im. Adama Mickiewicza, a następnie w 1952 roku Technikum Budowlane.
Podczas nauki w szkole średniej był czynnym członkiem sekcji bokserskiej Jarosławskiego Klubu Sportowego. Dwukrotnie wywalczył tytuł Mistrza Województwa Rzeszowskiego. Przez wiele lat był podstawowym zawodnikiem jarosławskiej drużyny bokserskiej, która walczyła m.in. z takimi zespołami jak Legia Warszawa, Lech Poznań czy Górnik Katowice.
Po roku obowiązkowej pracy w budownictwie podjął studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Warszawie, które ukończył w 1957 roku. Wrócił następnie do Jarosławia i rozpoczął pracę w Technikum Budowlanym, gdzie uczył wychowania fizycznego. Dał się poznać jako wspaniały nauczyciel, wychowawca, a także kolega i przyjaciel. Jego wielką pasją było rzeźbiarstwo i metaloplastyka (wykonał m.in. odlew orła wieńczącego jarosławski pomnik Konstytucji 3 Maja). Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Honorową Odznaką za Zasługi w Sporcie Szkolnym.

W Jarosławiu Alfred Skobyłka poślubił pochodzącą z Trembowli Czesławę Staszczyszyn, z którą doczekał się dwóch synów – Ireneusza (1959) i Lucjana (1963) oraz wnuków: Tomasza, Jakuba, Agaty, Marii.

Alfred Skobyłko zmarł we wrześniu 2017 roku, spoczął na Nowym Cmentarzu w Jarosławiu. Na tym samym cmentarzu spoczywają także Jan i Józefa Skobyłkowie.