Skibowie

        Marian i Irena (z Ilnickich) Skibowie z zawodu byli nauczycielami. Wraz z czwórką dzieci: Romualdem, Januszem, Danutą i Aliną mieszkali w miejscowości Kalinowszczyzna w powiecie czortkowskim (woj. tarnopolskie). Na skutek zawieruchy wojennej, a przede wszystkim niebezpieczeństwa grożącego ze strony nacjonalistów ukraińskich,  już pod koniec 1943 roku do Jarosławia przybył Marian i Irena Skibowie wraz z trójką dzieci i siostrą pana Mariana Adelajdą, zatrzymując się w domu zaprzyjaźnionego jarosławskiego nauczyciela. Uciekając do Jarosławia zabrali ze sobą jedynie rzeczy najpotrzebniejsze oraz dokumenty i zdjęcia rodzinne. W lutym 1944 roku w wieku zaledwie czterdziestu lat zmarła w Jarosławiu Irena Skibowa.

Tymczasem w Kalinowszczyźnie pozostał młodszy syn Janusz oraz brat Mariana Skiby – Tadeusz z żoną Anielą i dziećmi – Andrzejem i Piotrem. W kwietniu 1945 roku także oni przybyli do Jarosławia. Skibowie zamieszkali wspólnie w mieszkaniu przydzielonym im na ulicy Kraszewskiego. Marian Skiba otrzymał posadę nauczyciela, a dzieci podjęły naukę w miejscowych szkołach. W lipcu 1945 roku zmarł Tadeusz Skiba pozostawiając żonę z dwójką synów.

W 1947 roku Marian Skiba wraz z dziećmi postanowił wyjechać, korzystając z oferty lepiej płatnej pracy w Bartoszycach. W Jarosławiu pozostała rodzina jego zmarłego brata Tadeusza.