Rapowie

Rodzina Rapów do lipca 1945 roku mieszkała w Gródku Jagiellońskim, gdzie głowa rodziny – Grzegorz Rap, z wykształcenia agronom, był zatrudniony przez Starostwo Powiatowe jako zarządca, jego żona Ludwika (z domu Podkomórka) zajmowała się prowadzeniem domu. Rapowie zajmowali służbowe mieszkanie, ale posiadali także własny jednopiętrowy dom, który w chwili wybuchu wojny był jeszcze niewykończony i tylko częściowo przygotowany do zamieszkania. Po wkroczeniu Sowietów dom został zarekwirowany, a rodzina znalazła się na bruku. Po wybuchu wojny niemiecko – sowieckiej Grzegorz Rap otrzymał propozycję podpisania Volkslisty – po odmowie musiał uciekać z Gródka i ukrywał się we Lwowie.

Po zakończeniu działań wojennych oraz zmianie granic Polski rodzina Rapów zdecydowała się opuścić Gródek Jagielloński i udać się na tzw. Ziemie Zachodnie. Wraz z czteroosobową rodziną Rapów w podróż wyruszyła także matka pana Grzegorza – Anna oraz czteronożny członek rodziny – pies Reksio. Po podstawieniu wagonów zapakowano rzeczy osobistego użytku, nieco sprzętów, lecz bez mebli. Wybór Jarosławia jako miejsca nowego osiedlenia się był przypadkowy. Otóż po trwającej jeden dzień podróży transport został zmuszony do sześciotygodniowego postoju na stacji w Żurawicy. Wówczas Grzegorz Rap zdecydował się wyruszyć do Jarosławia, aby zasięgnąć informacji o pochodzącej z Tuligłów rodzinie swojej żony. Wrócił z widomością, że teściowa – Balbina Podkomórka (z domu Krupa) oraz szwagier Stanisław i szwagierka Stefania z rodzinami przebywają w Tuligłowach, gdzie schronili się w 1943 roku, uciekając przed banderowcami ze swego domu we wsi Wola Wysocka pod Żółkwią. Ich dom został spalony, a im udało się uciec i dotrzeć na ziemię jarosławską. W tej sytuacji Rapowie podjęli decyzję o pozostaniu w Jarosławiu. Ponieważ transport nie zatrzymywał się tutaj na stacji, rodzina wysiadła w Rzeszowie, skąd dotarła do Jarosławia. Tutaj Rapowie zamieszkali w niewielkim mieszkaniu na ulicy Kraszewskiego. Jak większość wysiedlonych ze Wschodu Kresowian, sytuację tę traktowali jako przejściową, licząc na powrót do domu.

Syn Grzegorza i Ludwiki Rapów – Zbigniew ukończył studia medyczne na Akademii Medycznej w Lublinie. W 1963 roku doktoryzował się, następnie habilitował, pracując naukowo w Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od 1981 roku mieszka w Niemczech, gdzie został zaproszony przez Centrum Neurologii i Neurochirurgii Uniwersytetu w Giessen. W 1985 roku uzyskał tytuł profesora.

Siostra Wanda, urodzona jeszcze w Gródku Jagiellońskim, ukończyła studia polonistyczne, a następnie pracowała jako nauczycielka w Technikum Elektronicznym w Krakowie.