Magdziarzowie

Józef Magdziarz był zawodowym żołnierzem – służbę odbywał jako muzyk w orkiestrze wojskowej. Przez pewien czas służył w Borszczowie, gdzie poznał swoją przyszłą żonę – Bronisławę Cichocką, a następnie trafił do oddziału Korpusu Ochrony Pogranicza w Hoszczy nad Horyniem. Tam rodzinę zastała wojna. Sowieci błyskawicznie znaleźli się w Hoszczy, zajmując koszary i biorąc do niewoli stacjonujących tam żołnierzy. Wśród nich był także Józef Magdziarz, który jako jeniec trafił do pracy w kopalni w Krzywym Rogu.

Podczas gdy on walczył o przeżycie każdego kolejnego dnia w tych nieludzkich warunkach, jego żona z matką oraz synami opuścili Hoszczę (w zasadzie zostali wyrzuceni ze swego mieszkania w koszarach) i udało im się powrócić do Borszczowa, do domu rodzinnego.

W 1942 roku Józef Magdziarz, jako żołnierz Armii Andersa, opuścił terytorium Związku Sowieckiego i przez Irak, Palestynę, Egipt dotarł do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, przeszedł cały szlak bojowy II Korpusu Polskiego, a następnie dotarł do Anglii, gdzie chciał ściągnąć swoją rodzinę. Ostatecznie zdecydował się na powrót do Polski – znalazł się w Jarosławiu, gdzie już w 1945 roku dotarli jego bliscy.

Początki życia w nowej rzeczywistości dla byłego „żołnierza Andersa” nie były łatwe. Nie mógł znaleźć pracy, a rodzina gnieździła się wraz z innymi uciekinierami z Kresów w niewielkim domu, który został im przydzielony w zamian za pozostawione w Borszczowie mienie. Dopiero, gdy Józef Magdziarz otrzymał pracę w Szkole Muzycznej w Jarosławiu, byt rodziny systematycznie zaczął się poprawiać.

Starszy syn, Stanisław, po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego podjął naukę w Akademii Medycznej w Poznaniu na Wydziale Stomatologii. Wrócił na krótko do Jarosławia, a następnie na stałe, wraz z pochodzącą z Poznania żoną, przeniósł się do stolicy Wielkopolski, gdzie mieszka do dzisiaj. Młodszy – Ryszard ukończył Technikum Budowlane w Jarosławiu. Ostatnie lata życia spędził w Domu Pomocy Społecznej w Sośnicy, gdzie zmarł jesienią 2020 roku.
W czerwcu 2020 roku przekazał nam swoje wspomnienia – znajdują się one w zakładce „Wspomnienia”