Kołodziejowie

Maria (z domu Mazurkiewicz) i Józef Kołodziejowie małżeństwem byli od 1935 roku. Obydwoje pochodzili z Rawy Ruskiej, gdzie mieszkali do 1938 roku, kiedy to Józef Kołodziej, urzędnik skarbowy, został służbowo przeniesiony do Kowla. Wówczas cała rodzina opuściła Rawę, wyjeżdżając do nowego miejsca pobytu.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej Józef Kołodziej otrzymał powołanie do wojska, a jego żona, w obawie przed zbliżającą się wojną, zdecydowała się w powrócić z dziećmi do swoich rodziców w Rawie Ruskiej. W trakcie kampanii wrześniowej jej mąż dostał się do niewoli niemieckiej, z której zdołał uciec w 1941 roku. Tymczasem Maria Kołodziej w zajętej przez Sowietów Rawie znalazła pracę w kantynie wojskowej. Od przebywającego w obozie jenieckim męża otrzymywała listy, które, jak twierdzi dzisiaj córka Janina, uchroniły rodzinę przed wywózką na Syberię.

Po ucieczce z niewoli Józef Kołodziej zdołał dotrzeć do Rawy Ruskiej, gdzie podjął pracę magazyniera. W 1943 roku rozpoczęły się masowe napady banderowców na okoliczne polskie wioski i miasteczka. Niebezpieczeństwo zagrażało także mieszkańcom Rawy. W tej sytuacji w 1944 roku Maria i Józef Kołodziejowie oraz troje ich dzieci: Janina, Zbigniew i Wiesław opuścili Rawę Ruską. Ratując życie, zabrali ze sobą jedynie najcenniejsze pamiątki – zdjęcia, dokumenty oraz rzeczy podręczne. Początkowo Kołodziejowie zamieszkali w Sędziszowie, z którego w 1945 roku dotarli do Jarosławia. Na krótko zamieszkali u znajomej rodziny Puchalskich, a następnie otrzymali przeniesienie do niewielkiego domku na ulicę Lubelską. Tam warunki życia były tragiczne, dlatego też Józef Kołodziej czynił starania o znalezienie nowego locum. Po pewnym czasie rodzina dostała przydział na niewielkie mieszkanie na ulicy Głowackiego. Tam Maria i Józef Kołodziejowie mieszkali już do chwili swojej śmierci.

W Jarosławiu Józef Kołodziej pracował jako główny księgowy w Państwowym Gospodarstwie Rolnym, a jego żona zajmowała się domem. Dzieci tutaj ukończyły szkoły średnie – córka Janina technikum ekonomiczne, a synowie technikum budowlane. Józef Kołodziej zmarł w 1989 roku, a dwa lata później odeszła jego żona. Obydwoje spoczywają w grobowcu rodzinnym na Starym Cmentarzu w Jarosławiu.
Zdjęcie