Kłaczyńscy

Maria i Mieczysław Kłaczyńscy przybyli do Jarosławia w 1950 roku z Sędziszowa, gdzie znaleźli się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Urodzony w 1905 roku we Lwowie Mieczysław Kłaczyński, po ukończeniu nauki w szkole podstawowej a następnie w I Gimnazjum Matematyczno – Przyrodniczym im. M. Kopernika we Lwowie i złożeniu egzaminu dojrzałości, rozpoczął studia na Politechnice Lwowskiej na wydziale chemicznym. W 1929 roku poślubił Marię Gabrielę Doleczek urodzoną w 1907 roku w Zuchorzycach (pow. lwowski), absolwentkę Seminarium Nauczycielskiego w Żółkwi.

Po trzech latach studiów Mieczysław Kłaczyński, ze względu na ciężką sytuację materialną przerwał naukę i przyjął posadę w Urzędzie Skarbowym w Kamionce Strumiłowej, gdzie pracował do chwili wybuchu wojny. W tym czasie jego żona zatrudniona była jako nauczycielka m.in. w Przemyślu, Sarnówce, Brzyszczu, Błyszczywodach  i Tołmaczu (była to ostatnia posada przed wybuchem wojny). W Tołmaczu (pow. żółkiewski) małżeństwo Kłaczyńskich także mieszkało.

W okresie od 1 listopada 1939 r. do 31 sierpnia 1941 roku Mieczysław Kłaczyński pracował jako nauczyciel w Niepełnośredniej Szkole w Kamionce Strumiłowej, a żona Maria kontynuowała pracę w Szkole Podstawowej w Tołmaczu.

10 maja 1944 roku małżeństwo Mieczysława i Marii Kłaczyńskich zostało ewakuowane na zachodnie tereny Polski – do Sędziszowa, gdzie od 1 września 1945 roku Mieczysław Kłaczyński rozpoczął pracę jako nauczyciel etatowy w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Dębicy z delegacją w Sędziszowie. Maria Kłaczyńska w tym czasie pracowała w Szkole Powszechnej w Górze Ropczyckiej. Na skutek zmian organizacyjnych Mieczysław Kłaczyński został przeniesiony z dniem 1 września 1950 roku do Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu. Jego żona otrzymała posadę w Szkole Podstawowej nr 1 w Jarosławiu. Wraz z nimi przybyła także matka Mieczysława – Leonarda Kłaczyńska.