Jamrozik – Oleksy Helena

Helena Jamrozik – Oleksy urodziła się w 1910 roku we Lwowie i tam uczęszczała do szkoły podstawowej. Po jej ukończeniu naukę kontynuowała  we Lwowie w Państwowym Seminarium Nauczycielskim im. A. Asnyka przez kolejne 5 lat. Po maturze zdanej w 1930 roku otrzymała dyplom uprawniający ją do nauczania w szkołach powszechnych. Pierwszą posadę nauczycielki objęła już we wrześniu 1930 roku w publicznej szkole powszechnej III stopnia w Brodach, gdzie przepracowała aż do wybuchu II wojny światowej. W roku szkolnym 1937/38 została urlopowana celem podniesienia kwalifikacji zawodowych i ukończenia Wyższego Kursu Nauczycielskiego w Poznaniu (o specjalności wychowanie fizyczne i śpiew).

Pracując jako nauczycielka i wychowawczyni Helena Jamrozik zaangażowana była także w harcerstwo – pełniła funkcję opiekunki drużyny harcerskiej w miejscowej szkole.

Po wybuchu wojny i wkroczeniu Sowietów do Brodów, została zwolniona z posady nauczyciela z dniem 30 października 1939 roku, jednakże nie zrezygnowała z pracy pedagogicznej, angażując się w tajne nauczanie (jak sama pisała w swym życiorysie: brałam udział w nauczaniu niezorganizowanym).

Po wyzwoleniu Brodów spod okupacji niemieckiej w 1944 roku okazało się, że Polacy tam mieszkający będą musieli opuścić swe miasto i udać się na wygnanie. Wśród wielu Brodzian opuszczających swe domy była także Helena Jamrozik, która wraz z matką Natalią i siostrą przybyły do Jarosławia. Od 1 września 1944 roku zaczęła pracować w Prywatnym Gimnazjum i Liceum Żeńskim w charakterze nauczycielki wychowania fizycznego. Po połączeniu tej szkoły z Państwowym Liceum Męskim i utworzeniu Liceum Ogólnokształcącego w 1950 roku, kontynuowała w nim pracę aż do chwili przejścia na emeryturę. Jej wielką pasją był taniec. W szkole prowadziła dodatkowe zajęcia taneczne dla uczniów, którzy z wielkim szacunkiem po latach wypowiadali się o jej zaangażowaniu i wysokim poziomie prowadzonych zajęć.

Warto nadmienić, że także w Jarosławiu Helena Jamrozik – Oleksy kontynuowała swoją pracę na rzecz harcerstwa, pełniąc m.in. funkcję zastępcy Hufca ZHP.