Augustyn Władysław

Władysław Augustyn wraz z rodzicami oraz sześciorgiem rodzeństwa mieszkał w miejscowości Derewenka w powiecie żółkiewskim. Jego ojciec był właścicielem kilku cegielni – między innymi w Horyńcu oraz Derewence.
Dzieci od młodych lat musiały łączyć naukę z pracą w cegielni. Dzięki temu nauczyły się nie tylko
pracowitości, ale także radzenia sobie w życiu, co później okazało się niezwykle przydatne.

Władysław Augustyn po ukończeniu szkoły powszechnej znalazł się we Lwowie, gdzie podjął naukę zawodu w jednym z tamtejszych zakładów krawieckich. Podczas wojny Derewenka najpierw znalazła się pod okupacją sowiecką, a potem niemiecką. Podobnie jak w innych rejonach zajętych przez armię niemiecką rozpoczęło się wywożenie młodych Polaków na przymusowe roboty do Niemiec. W jednym z transportów znalazł się także Władysław Augustyn. Szczęśliwie udało mu się zbiec i przez pewien czas ukrywał się we wsi Dąbrówki, niedaleko Łańcuta. Tam poznał swoją przyszłą żonę Józefę Kruczek, której rodzina musiała uciekać przed banderowcami z Magierowa. Podczas swego pobytu w Dąbrówkach Władysław zarabiał na swe utrzymanie wykonując usługi
krawieckie.
Już jako małżeństwo, Józefa i Władysław Augustynowie, zamieszkali w Jarosławiu. Władysław pracował początkowo jako sprzedawca w sklepie z tkaninami (na ulicy Grodzkiej, a potem w Domu Handlowym), a po pewnym czasie zdecydował się na założenie własnego zakładu krawieckiego. Dzięki ciężkiej pracy udało im się po pewnym czasie kupić dom, w którym zamieszkali wraz z dziećmi.

Władysław Augustyn zmarł w 1990 roku, a jego żona w styczniu 2020 roku. Obydwoje spoczywają w grobowcu rodzinnym na Starym Cmentarzu w Jarosławiu.